Laukon kesä: Virve Rosti, Freeman ja Menneisyyden vangit

event31.7.2026 klo 18:30

location_on

Laukon kartano Laukontie 32

Taide ja kulttuuri

Maksullinen

Virve Rosti ja Freeman bändikuva

Menneisyyden Vangit juhlistavat 35-vuotisjuhlavuottaan Laukon kartanon satumaisessa puistossa väliajallisella erikoiskeikalle. Loistavassa vireessä olevaa kokoonpanoa vahvistavat Vantaan viihdeorkesterin puhaltajat, jotka tuovat ainutlaatuiselle puistokeikalle entistä täyteläisemmän soundin ja vahvemman grooven.

Virve Rosti hurmasi suomalaiset jo 16-vuotiaana ja on sittemmin laulanut tiensä musiikkihistoriaan hiteillään kuten Sata salamaaKun Chicago kuoli ja Tuolta Saapuu Charlie Brown. Freeman taas on mies klassikoiden takana, kuten Ajetaan tandemilla ja Kaksi lensi yli käenpesän. Menneisyyden Vangit -yhtye perustettiin, kun Virve Rosti ja Freeman tapasivat vuonna 1991 sattumalta ja päättivät yhdistää voimansa. Tuloksena syntyi vuosikymmeniä kestänyt matka, neljä albumia ja lukemattomia keikkoja ympäri Suomen.

AIKATAULU

Päivä: pe 31.7.2026

Ovet: klo 12.00 (näyttelyt, ravintola, terassit)

Tervetuloa: klo 18.00

Showtime: klo 18.30

Kesto: n. 2 tuntia (sis. väliajan)

Saavuthan viimeistään tuntia ennen tapahtuman alkua. Ennen keikkaa vietät aikaa uusissa näyttelyissä, puodissa, ravintolassa ja terasseilla. Liisan ajankohtaisia tiedotteita puistolavalla klo 18. 

Järjestäjä:

Laukon kartano

Jaa tapahtuma:

Verkkosivu
Liput

Hintatiedot:

PÄÄSYLIPUT

Keikkalippu 36 € (sis. näyttelyt)

Osta lippu: TIKETTI

Tapahtumapäivänä lippuja saa ostaa paikan päältä (klo 12-19)

Kausikortti 169 € (loppuunmyyty)

Ikäraja: K18/S

Tässä tapahtumassa on myös sallittu alue, jolla koko perhe voi osallistua. Lasten lippuja voi ostaa Tiketistä. Alle 6-vuotiaat ilmaiseksi.

arrow_upward