Vesilahden kunnanhallitus kokoontui 22.9.2025 Narvan koululla. Ennen kokousta oli tarjolla mahdollisuus tutustua koulun toimintaan ja tiloihin. Kunnanhallituksen kokoukset kiertävät syyskauden eri kohteissa. Seuraava kokous järjestetään Vesilahden yhtenäiskoululla 6.10.2025.
Kunnanhallituksen asialistalla oli useita talouteen liittyviä pykäliä. Kunnanhallitus käsitteli omalta osaltaan sekä hallintopalveluiden että koko kunnan osavuosikatsauksen 1-6/2025. Tammi-kesäkuun aikana käyttötalous toteutui talousarvion mukaisesti toimintakatteen ollessa 50%. Investoinneista on toteutunut 17%. Osavuosikatsaukset merkittiin tiedoksi. Lisäksi kunnanhallitus käsitteli talousarviolainan nostamista, lainojen korkosuojausta ja seudullisen joukkoliikenteen talousarviota.
Kunnanhallitus käytti otto-oikeutta sivistyslautakunnan päätökseen koskien valtuustoaloitetta palvelusetelin käyttöönottamisesta varhaiskasvatuksessa yksityisessä päiväkodissa. Sivistyslautakunta päätti kokouksessaan 9.9.2025 §72 valtuustoaloitteen käsittelyn yhteydessä ottaa palvelusetelin käyttöön syksyllä 2026. Kunnanhallituksen kokouksessa käydyn keskustelun aikana Tomi Pakarainen teki esityksen, että kunnanhallitus käyttää sivistyslautakunnan päätökseen otto-oikeutta ja pyytää seuraavaan kunnanhallitukseen viranhaltijoilta selvityksen palvelusetelistä, sen kustannuksista ja muista mahdollista vaihtoehdoista, lapsiluvun muutoksista sekä varhaiskasvatuspaikkatilanteesta. Kunnanhallitus päätti asiasta yksimielisesti Pakaraisen esityksen mukaisesti.
Kunnanhallitus käsitteli myös edellisessä kokouksessa pöydälle jätettyjä toimialajohtajien ja kunnanjohtajan palkkojen tarkistuksia. Osana tasopalkkajärjestelmän käyttöönottoa toimialajohtajat tulee siirtää kokonaispalkkauksen piiriin. Tämän lisäksi talouden tasapainotustyössä lakkautettujen virkojen ja toimen tehtävien uudelleenjärjestelyt ovat aiheuttaneet muutoksia johtoryhmän tehtäviin, jonka vuoksi palkat tuli tarkastaa vastaamaan muuttuneita tehtäviä. Kunnanhallitus määritti kokonaispalkat 1.9.2025 alkaen seuraavasti: hallinto- ja talousjohtajan kokonaispalkka 6.500 euroa, sivistysjohtajan kokonaispalkka 6.300 euroa ja teknisen palvelupäällikön kokonaispalkka 5.800 euroa.
Lisäksi kunnanhallitus päätti esittää kunnanvaltuustolle, että kunnanjohtajan kokonaispalkkaa korotetaan 3 prosentilla 1.9.2025 alkaen. Lisäksi kunnanhallitus täydensi vuoden 2025 maanhankintoja päättämällä, että Vesilahden kunta hankkii kiinteistön 922-434-5-1 Koivula hintaan 240.000 euroa. Koivula on 66.111 m² kokoinen kiinteistö Kirkonkylän yleiskaava-alueella. Kiinteistö jakaantuu kahteen lohkoon, joista suurempi sijaitsee kaavoitetun Suomelantien läheisyydessä ja on näin järkevästi yhdistettävissä kunnan tuleviin infrahankkeisiin. Pienempi lohko sijaitsee Lammasniemen alueella ja palvelee näin virkistyskäytön kehittämistä.
open_in_new Linkit
Ota yhteyttä
Latvala Mikko
kunnanjohtaja
Lindinkuja 1, 37470 Vesilahti