|
*************************************************************** HUOM!
1.7.2010 alkaen vesi- ja jätevesilaskutuksessa arvonlisäverokanta on 23% (nykyinen 22%). Uudet käyttöhinnat (sis.alv 23%) käyttövesi 1,91 €/m3, jätevesi 2,24 €/m3 ja perusmaksu 73,80 €/vuosi.
***********************************************************************
Kiinteistöt liitetään vesijohto- ja/tai viemäriverkkoon omistajan hakemuksesta. Hakemuksia saa teknisen toimiston kansliasta sekä sen voi myös tulostaa alla olevasta linkistä.
Hakemus kiinteistön liittämisestä vesi- ja viemärilaitokseen
Kunnallistekniikan piiriin kuuluvat tällä hetkellä Kirkonkylän, Narvan ja Koskenkylän taajamat. Haja-asutusalueilla jäteveden puhdistus tapahtuu kiinteistökohtaisesti. Lisätietoja haja-asutusalueen jätevesiasioista täältä.
Vesilahden kunta ostaa puhtaan veden Lempäälän kunnalta. Jätevedet johdetaan siirtoviemäriä pitkin Lempäälän jätevedenpuhdistamolle.
Vesi- ja viemärilaitoksen toiminta-aluekartat löydät alla olevista linkeistä. Kirkonkylän-Koskenkylän alue Narvan alue
Vesihuollon liittymis- ja käyttömaksut 1.1.2010 alkaen.
|
01.01.2010 lähtien käyttötaksat ovat seuraavat: |
|
|
Vesilaitoksen käyttömaksu
|
1,91 € /m3
|
|
Viemärilaitoksen käyttömaksu
|
2,24 € /m3
|
|
Perusmaksu (mittarimaksu)
|
73,80€ /vuosi
|
|
Hinnat sisältävät arvonlisäveroa
|
23 % |
|
01.01.2010 lähtien vesi- ja viemärilaitoksen liittymismaksut ovat seuraavat: |
|
|
Vesilaitoksen liittymismaksu |
1,77 € /taksam2 |
|
Viemärilaitoksen liittymismaksu |
2,02 € /taksam2 |
|
Hinnat ovat arvonlisäverottomia |
|
Vesilahden kunnan vesimaksutaksa (pdf 0.01 mb)) ja jätevesimaksutaksa (pdf) 0.01 mb)
Liittymismaksu peritään vesi- ja viemärilaitokseen liitettävien rakennusten kerrosalan ja tontin pinta-alan yhteenlasketun määrän kultakin neliömetriltä. Käyttöön on kuitenkin otettu laskentakaava, jossa perusteena on (1+5) x liitettävien rakennusten kerrospinta-ala, koska useimmiten tontin pinta-alan mukainen laskenta nostaisi maksua paljon suuremmaksi. Tontin osuudeksi lasketaan 5 x rakennuksen kerrosala.
Molemmissa liittymismaksuissa perittävä vähimmäismäärä on 2000,- €/liittymä ja enimmäismäärä on 3.000,- €/liittymä.
Liittymismaksun voi maksaa kerralla tai vuotuiserinä kahden vuoden aikana. Liittymismaksun 2. erään lisätään 7 %:n vuotuinen korko sopimuspäivää lähinnä seuraavan kalenterivuoden alusta.
Esimerkki vesi- ja viemärilaitoksen liittymismaksuista: Omakotitalo, jonka kerrosala on 200 m²/tontti 2000 m²
Laskentakaava:
- vesijohto 6 x 200 m² x 1,77 € (alv 0%) = 2.124,- € - viemäri 6 x 200 m² x 2,02 € (alv 0%) = 2.424,- €
Jos esimerkin 2.124,- euron vesilaitoksen liittymismaksu (liitytty 7/2008) maksetaan kahdessa vuodessa, maksuerät muodostuvat seuraavasti: 1. erä 1062,- eräpäivä 31.8.2008 2. erä 1062,- + korko 49,56 ajalta 1.1.09 – 31.8.09 eräpäivä 31.8.2009
|